розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу

Розірвання шлюбу - процедура, наслідки, нюанси

На сьогоднішній день, основним законом, який регулює процедуру розірвання шлюбу в Україні (розлучення), є Сімейний кодекс України (далі - СК України).

Так, згідно з ч. 2 ст. 104 СК України, шлюб припиняється внаслідок його розірвання.

Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦС) заяву про розірвання шлюбу. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.

При цьому, РАГС складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана. Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору. Буває, що шлюб розривається органом державної реєстрації актів цивільного стану за заявою одного з подружжя, якщо другий з подружжя визнаний безвісно відсутнім, або визнаний недієздатним. У таких випадках, шлюб також розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.

Якщо подружжя має дітей, то розірвання шлюбу відбувається виключно в судовому порядку:

  1. за спільною заявою подружжя (ст. 109 СК України);
  2. шляхом пред'явлення позову одним з подружжя (ст. 110 СК України).

Подружжя, які мають дітей, мають право подати до суду заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей. Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Таке рішення суд виносить після закінчення одного місяця з дня подачі заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Один з подружжя може пред'явити до суду позов про розірвання шлюбу. Пред'явлення позову про розірвання шлюбу має певні нюанси. По - перше, позов про розірвання шлюбу не може бути пред'явлений протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального злочину щодо другого з подружжя або дитини. По - друге, чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу під час вагітності дружини, якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою. По - третє, чоловік, дружина мають право пред'явити позов про розірвання шлюбу до досягнення дитиною одного року, якщо батьківство щодо неї визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису про народження дитини. По - четверте, опікун має право пред'явити позов про розірвання шлюбу, якщо цього вимагають інтереси того з подружжя, хто визнаний недієздатним.

Разом з позовом подається наступний комплект документів: оригінал і копія свідоцтва про укладення шлюбу, копії паспорта та довідки про присвоєння ідентифікаційного коду подружжя, копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей, документ, що підтверджує оплату судового збору, копія позовної заяви з додатками для відповідача.

Позов оформляється і подається відповідно до правил, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України.

Неправильне оформлення або подача позову можуть спричинити залишення позову без його розгляду судом або призвести до повернення судом позову назад позивачеві.

Для розірвання шлюбу за позовом одного з подружжя суд повинен з'ясувати фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітньої дитини, дитини з інвалідністю та інші обставини життя подружжя. Суд виносить рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Момент припинення шлюбу у разі його розірвання:

  • органом державної реєстрації актів цивільного стану - в день реєстрації розірвання шлюбу;
  • судом - в день набрання законної сили рішення суду про розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу (розлучення), здійснене органом державної реєстрації актів цивільного стану, повинно бути зареєстровано в цьому органі. Розірвання шлюбу в такому випадку засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Розірвання шлюбу (розлучення), здійснене за рішенням суду, після набрання таким рішенням законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.

При цьому, документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили (Свідоцтво про розірвання шлюбу не видається).

Після розлучення, може постати питання про поділ майна подружжя. Ми розглянемо цю тему в наступній статті, яка допоможе вам розібратися в особливостях цього складного питання.

Що стосується теми розірвання шлюбу, то спеціалісти Юридичної компанії «Діалог» - адвокат і юрист по сімейним справам у Кременчуці готові відповісти на всі ваші додаткові запитання по даній темі або допомогти вам в складанні і подачі позову в суд, а також забезпечити повне юридичне супроводження судового процесу.Запис на консультацію за адресою: м. Кременчук, вул. Чкалова, 2а, оф. 9 або за телефонами: +38 (098) 157-80-47; +38 (066) 621-74-39 (просимо зателефонувати перед візитом).

Юрист, партнер ЮК «Діалог»
23.03.2018 год
А.К.Пилипенко